Vitami

Vitaminas D ir jo svarba imuninei sistemai tamsiuoju metų laiku

Vitaminas D šiuo metų laiku labai aktualus ir reikalingas. Naujausiais moksliniais tyrimais patvirtinta, kad šis super vitaminas užima svarbų vaidmenį įvairiuose organizmo procesuose ir daro reikšmingą įtaką imuninei sistemai. 

Rudenį ir žiemą, kuomet vitamino D gauname mažiausiai, svarbu stebėti jo lygį savo organizme. Kai dienos trumpėja, mes daugiau laiko praleidžiame namuose ir beveik negauname saulės spindulių teikiamos naudos.

Ruduo, žiema ir pavasaris laikomi peršalimų sezonais, kai daugiausiai virusų bei bakterijų sklando ore, o pasaulį vis dar vargina COVID-19… Priežasčių tikrai pakanka susirūpinti savo imunine sistema ir vitamino D kiekiu organizme!

vitamine d

Kas yra vitaminas D?

Kai kalbame apie vitaminą D, daugeliui kyla asociacijos su saule, ir tikrai ne veltui. Vitaminas D dar vadinamas saulės vitaminu, nes būtent saulė užtikrina šio vitamino gamybą odoje. Vitaminas D atlieka daug svarbių vaidmenų mūsų organizme – jo reikia kaulams, dantims, raumenims, imuninei sistemai ir kalcio pasisavinimui. Vitamino D trūkumas mažina organizmo atsparumą ligoms.

Kada padidėja vitamino D trūkumas?

 • Rudens ir žiemos mėnesiais, kai saulė šviečia rečiau ir silpniau.
 • Kai į lauką išeiname mažiau nei 15-ai minučių ir nuo saulės uždengiame rankas bei galvą.
 • Kai naudojame stiprų apsauginį kremą nuo saulės – tai privaloma odos apsauga nuo žalingų UV spindulių, bet tokie kremai taip pat blokuoja vitamino D įsisavinimą.
 • Žmonės, kurių oda tamsi, gamina mažiau vitamino D.
 • Senstant odos gebėjimas gaminti vitaminą D taip pat slopsta.
 • Augimo šuolio metu vaikams ir paaugliams reikalingas didesnis vitamino D kiekis kaulų struktūros formavimuisi.
 • Veganai ir vegetarai suvartoja mažai vitamino D turinčių maisto produktų.
 • Nėščiosioms vitaminas D labai svarbus dėl vaisiaus kaulų vystymosi.

Ar vitamino D gali būti per daug?

Vitaminą D, būnant saulės spinduliuose, gamina pats organizmas. Vasarą, dienos normą gauname 15 minučių pabuvę lauke nepridengtomis rankomis ir galva. Deja, bet kitais sezonais saulė nešviečia pakankamai skaisčiai, taip pat daugiau laiko praleidžiame viduje, o eidami laukan šiltai apsirengiame ir uždengiame kiekvieną odos lopinėlį. Visi šie faktoriai lemia vitamino D trūkumą organizme. 

Be to, vitamino D, kurį gauname su maistu, kiekis yra minimalus ir nepatenkina rekomenduojamos dienos normos. Šio vitamino daugiausiai yra riebiose žuvyse (skumbrėje, lašišoje, silkėje), kiaušiniuose, nenugriebto pieno produktuose. Svarbu paminėti, kad vaisiai ir daržovės nėra turtingi vitaminu D. Siekiant, kad vitamino D dienos poreikis būtų patenkintas vien tik maisto pagalba, turėtumėte kasdien suvalgyti didelius kiekius riebios žuvies ir subproduktų, o tai jau nebūtų subalansuota ir įvairi mityba.

Aukščiau išvardintos priežastys ir laikas, kurį mes praleidžiame uždarose patalpose, reiškia, kad šansai gauti per daug vitamino D yra labai maži. Priešingai – daugeliui šio vitamino trūksta.

Didelio masto flamandų tyrimas, kuriame dalyvavo 4460 asmenų rodo, kad tik 11% gauna pakankamą kiekį vitamino D (>75 nmol/l), 29% žmonių jo gauna nepakankamai (50–75 nmol/l) ir ne mažiau nei 60% tyrime dalyvavusių žmonių šio vitamino labai trūksta (<50 nmol/). Nuo 2003-iųjų, rekomenduojama, kad vaikai nuo gimimo iki 6 metų amžiaus gautų papildomus 400 IU arba 10 μg vitamino D per dieną (nepriklausomai nuo suvartojamo pieno kiekio). Ir tai galioja visus metus.

Kaip suprasti, kad šio vitamino trūksta?

Vitamino D trūkumo fiziškai nepajusite, bet jis sukelia neigiamas pasekmes. Šis vitaminas svarbus imuninei sistemai ir kaulams. Kai vitamino D trūksta, kaulai tampa trapesni ir dažniau patiriami lūžiai, taip pat padidėja osteoporozės rizika. Negana to, žiemos mėnesiais, daug bakterijų ir virusų tyko, kada galės užpulti nusilpusį organizmą. Vitamino D kiekį kraujyje visada galima pasitikrinti atlikus kraujo tyrimus.

Vitamino D papildai gali padėti, kuomet patiriamas šio vitamino trūkumas.

Kokios yra gerų vitamino D papildų savybės?

 • Pasirinkite savo organizmui tinkamą vitamino D formą – cholekalciferolį ar vitaminą D3, o ne ergokalciferolį ar vitaminą D2, kurie yra mažiau naudingi organizmui.
 • Rinkitės papildus aliejaus arba aliejaus kapsulių pavidalu – jie labai gerai pasisavinami.
 • Viena kasdienė dozė yra geriau, nei viena didesnė dozė per savaitę ar mėnesį. 

OmegaSan 3 papilduose gausu ne tik minėto cholekalciferolio vitamino D, bet ir omega-3 riebalų rūgščių EPA ir DHA trigliceridų pavidalu. DHA palaiko normalią smegenų funkciją ir regėjimą. EPA ir DHA yra naudingi širdžiai. Vitaminas D palaiko normalią imuninės sistemos veiklą.

Omegsan 3


Leave your thought here