Kininis ženšenis – ką reikėtų žinoti apie šio augalo gydomąsias savybes?

Kininis ženšenis (lot. Panax ginseng) teigiamai veikia mūsų fizinę ir psichinę ištvermę. Rytietišku sveikatos priežiūros perlu vadinamas ženšenis padeda sustiprinti natūralų atsparumą ir palaiko mūsų gyvybingumą, koncentraciją ir atmintį.

Kininis ženšenis yra augalas, kurio šaknis tūkstančius metų buvo naudojama rytų medicinoje, aktyviai siekiant palaikyti sveikatą ir gyvybingumą. Kininio ženšenio pavadinimas Panax yra kilęs iš graikų kalbos: „pan“ reiškia „viskas“, o „axos“ – „išgydymas“. Daug žadantis išskirtinių savybių turinčio augalo pavadinimas.

Kaip auginamas kininis ženšenis?

Kininis ženšenis yra randamas rytų Azijos kalnuose, tamsesnėse miškingose vietovėse. Visgi laukinėje gamtoje šis augalas nėra sutinkamas dažnai, nes jo dirvožemiui reikalinga išskirtinė priežiūra. Paprastai ženšenis yra auginamas 4–6 metus sveikatos puoselėjimo tikslais ir tik tada nuimamas derlius. Po 5 metų bendras ženšenio augalų skaičius mažėja, tuomet laukus reikia palikti pūdymui maždaug 10 metų tam, kad vėl būtų galima juos auginti. Azijos ženšenis yra trapus, todėl jį auginant dažniausiai naudojami pesticidai ir fungicidai, lemiantys nepageidaujamų cheminių medžiagų ir sunkiųjų metalų atsiradimą. Laimei, nuolat ieškoma inovatyvių auginimo būdų, kurie būtų mažiau kenksmingi aplinkai.

„Sveikatos gurmanų“ siūlomo maisto papildo „FocuSan“ sudėtyje yra 100% natūralaus kininio ženšenio, kurį augina Belgijos įmonė, taikanti inovatyvią hidroponikos technologiją. Tokiu būdu auginimo sąlygos gali būti griežtai kontroliuojamos, esant aukščiausio lygio sterilumui be pesticidų ir trąšų, o svarbiausia, neprarandant naudingiausių ženšenio gydomųjų savybių ir ginsenozidų.

Azijos ženšenio veikliosios medžiagos

Ginsenozidai yra laikomi pagrindinėmis ženšenio veikliosiomis medžiagomis, tačiau nereikėtų pamiršti ir polisacharidų, kurie taip pat atlieka svarbų vaidmenį mūsų organizmo procesuose.

Terminas „ginsenozidai“ apima molekulių klasę, kuri dažniausiai randama ženšenyje. Šios molekulės yra steroidiniai saponinai. Ginsenozidai daugiausiai yra amfipatinės molekulės, tai reiškia, kad jie turi ir hidrofobinių, ir hidrofilinių savybių.

Pagal skirtingą poziciją ir cukraus kiekį, ženšenyje yra randama daugiau nei 100 skirtingų ginsenozidų. Įprasti (klasikiniai) ginsenozidai gali būti redukuojami į mažesnę bazinę molekulę, padalijant malonilo, acetilo ir cukraus grupes. Šios mažesnės molekulės be didelių cukraus grupių vadinamos „kilniais“ arba „keistais“ ginsenozidais. Įvairūs mokslininkai ir tyrimai „keistiems“ ginsenozidams suteikė didesnį biologinį aktyvumą.

Natūraliai ženšenyje yra randamas labai mažas „keistų“ ginsenozidų kiekis, todėl įprasti (klasikiniai) ginsenozidai turi būti paversti į mažesnę, kilnią formą.

Pagal korėjiečių tradicijas, nuimtos ženšenio šaknys yra švelniai garinamos ir taip gaunamas „raudonasis“ ženšenis. Spalva iš baltos pasikeičia į raudoną, o įprasti ginsenozidai virsta „keistais“, taigi kintant spalvai pasikeičia ir biologinis ginsenozidų aktyvumas. Klasikines molekules žarnyno bakterijos taip pat gali paversti „keistais“ ginsenozidais, tačiau žarnyno bakterijos ne visada taip efektyviai paverčia klasikinę formą į „keistą“. Būtent todėl svarbu, kad vartojamuose ženšenio milteliuose jau būtų didelis kiekis „keistų“ ginsenozidų.

Kodėl „kilnūs“ arba „keisti“ ginsenozidai yra svarbūs?

„Kilniais“ arba „keistais“ vadinami ginsenozidai yra lengviau absorbuojami iš žarnyno nei įprasti (klasikiniai) ginsenozidai. Taip yra todėl, kad jie sumažėjo dėl cukraus grupių pašalinimo, palyginus su didelėmis klasikinių ginsenozidų struktūromis. Jei molekulės nėra absorbuojamos iš žarnyno, jos negali daryti tolesnio naudingo poveikio organizmui.

Kuo skiriasi ženšenio milteliai nuo ekstrakto?

Azijos ženšenio milteliuose yra visa šaknies maistinės vertės matrica, įskaitant įvairius polisacharidus. Šie nevirškinami polisacharidai turi prebiotinį poveikį, todėl teigiamai veikia žarnyno florą. Galiausiai, teigiama polisacharidų įtaka žarnyno florai taip pat lemia geresnį įprastų ginsenozidų pavertimą į „keistus“.

Focusan


Leave your thought here