Kas yra antioksidantai ir kodėl jie mums reikalingi?

Kas yra antioksidantai ir kodėl jie mums reikalingi?

Antioksidantai gali veikti skirtingai, tačiau jų visų tikslas yra tas pats – apsaugoti organizmą nuo oksidacinio streso, kovojant su laisvaisiais radikalais.

Kuo skiriasi antioksidantai, laisvieji radikalai ir oksidacinis stresas?Laisvieji radikalai

Laisvieji radikalai yra nestabilios, labai aktyvios molekulės, pažeidžiančios kūno ląsteles ir audinius. Jie natūraliai gaminami organizme įvairių procesų metu. Laisvųjų radikalų formavimąsi sukelia: nesveikas maistas, oro tarša, saulės šviesos UV spinduliai, stresas. Paprastai organizme gaminamų radikalų kiekį gali neutralizuoti paties organizmo antioksidantai. Jie apsaugo audinius ir ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamų pažeidimų.

Kasdieniame gyvenime mes esame veikiami laisvųjų radikalų, kurie gali sutrikdyti natūralią antioksidantų pusiausvyrą kūne ir sukelti oksidacinį stresą – žalą organizmo audiniams bei ląstelėms. Todėl svarbu užtikrinti, kad organizmas visada turėtų pakankamai antioksidantų.

Antioksidantai gali būti tirpūs vandenyje, tirpūs riebaluose arba tirpūs ir vandenyje, ir riebaluose. Pirmoji grupė – vandenyje tirpūs antioksidantai – savo funkcijas atlieka už ląstelių ribų. Antroji grupė – riebaluose tirpūs antioksidantai – veikia ląstelių membranų lygmenyje. Trečioji grupė – vandenyje ir riebaluose tirpūs antioksidantai – yra aktyvūs ląstelių membranų lygmenyje ir ląstelių viduje.

Antioksidantais gali būti vitaminai, mineralai, baltymai, fermentai ir fitonutrientai. Žemiau pateikiami svarbiausi kiekvienos kategorijos antioksidantai.

Kategorijos:

Vitaminai: vitaminas C, vitaminas E, vitaminas K
Mineralai: selenas, cinkas, manganas
Baltymai: alfa lipoinė rūgštis, cisteinas, glutationas
Fermentai: kofermentas Q10
Fitonutrientai: žalioji arbata, ciberžolė, ginkmedis

Atkreipkite dėmesį į šiuos antioksidantus:

Astaksantinas

Astaksantinas yra natūralus karotinoidas, suteikiantis kriliams, lašišoms ir flamingams raudoną spalvą. Tai vienas iš didžiausią poveikį turinčių antioksidantų. Maiste jo daugiausiai rasite krilių aliejuje.

Mėlynės

Mėlynės yra vienas galingiausių antioksidantų mūsų racione. Jose gausu flavonoidų, vitamino C ir vitamino K. Mėlynės turi ne tik antioksidacinių savybių, jos taip pat palaiko gerą imuninę sistemą.

Kofermentas Q10

Ubikvinolis yra bioaktyvi (sumažinta) kofermento Q10 forma ir mūsų kūne esantis antioksidantas. Ši forma organizme susidaro iš ubichinono (oksiduoto kofermento Q10). Su amžiumi gebėjimas paversti ubichinoną į ubikvinolį mažėja. Todėl vyresniems nei 45 metų žmonėms naudinga vartoti ubikivnolį tiesiogiai, kaip maisto papildą. Žmonės, kurie intensyviai sportuoja, taip pat turi didesnį ubikvinolio poreikį.

NutriOxyd


Leave your thought here